Odos darinys, kada ant odos susiformuoja išaugėlė, kabanti ant plonos kojelės, vadinama papiloma. Toks darinys yra organizme veikiančio viruso simptomas.
Papilomomis dažniausiai užsikrečiama tiesioginio kontakto būdu, lytinių santykių metu, per užkrėstus daiktus.
Šie neestetiškai atrodantys odos dariniai dažniausiai paplinta kaklo, krūtinės, pilvo, pažastų srityse, dažnai pastebimi ant akių vokų, po krūtimis, ant lytinių organų.
Papilomos plinta labai greitai ir sukelia nepatogumų kasdieniniame gyvenime, erzina, jei yra nuolat spaudžiamos drabužių, kliūva skutantis, šukuojantis ir panašiai.
Papilomų sukėlėjas – žmogaus papilomos virusas (toliau – ŽPV), viena labiausiai paplitusių lytinių keliu perduodamų infekcijų ir pagrindinis gimdos kaklelio vėžio rizikos veiksnys.
Iš viso yra žinoma virš 120 viruso atmainų (genotipų), iš jų apie 40 plintančių lytiniu būdu. Šie virusai pavadinti skaičiais pagal savo genetinę sandarą ir skirstomi į aukštos, žemos ir nenustatytos rizikos. Aukštos rizikos grupės virusai sukelia gimdos kaklelio, išorinių lytinių organų (vulvos) ląstelių pakitimus. Žemos rizikos ŽPV sukelia kondilomas išorinių lytinių organų srityse ir praeinančius pradinio laipsnio ląstelių pakitimus.
Klinikoje „Primum Estetica“ atliekami ŽPV laboratoriniai tyrimai nustatyti, ar moteris yra infekuota bent vienu iš 21 aukštos rizikos genotipų.
Maždaug trečdalis atsiradusių ant kūno papilomų išnyksta savaime. Norint pašalinti likusias, greičiausias ir efektyviausias gydymo būdas – papilomų šalinimas lazeriu.
Klinikoje „Primum Estetica“ papilomos šalinamos moderniais ir saugiais medicininiais CO2 lazeriais, turinčiais įvairių dariniams skirtų šalinimo programų. Gydytojų klinikinė praktika rodo, kad pašalinus papilomas lazeriu daugeliu atvejų nelieka jokių žymių ar randų, tik labai retai gali likti vos įžiūrimi randeliai.
Kokie papilomų šalinimo lazeriu procedūros privalumai?
- Galima pašalinti papilomas tiek matomose, tiek sunkiai prieinamose kūno vietose;
- procedūra greita;
- lazeris nepažeidžia aplinkinių audinių;
- vieno vizito pas gydytoją metu galima pašalinti keliolika ar net kelias dešimtis gerybinių odos darinių;
- procedūros metu taikomas vietinis nuskausminimas, todėl ji neskausminga;
- darinio pašalinimo vieta greitai gyja;
- labai maža randų tikimybė, palyginus su tradiciniu chirurginiu darinių šalinimo būdu.
Kaip pasirengti papilomų šalinimo lazeriu procedūrai?
4 savaites iki gydymo lazeriu venkite tiesioginių saulės spindulių, nesilankykite soliariume;
jei naudojate kraują skystinančius vaistus, jų vartojimą nutraukite likus 3 dienoms iki procedūros.
Kiek trunka papilomos šalinimo lazeriu procedūra?
Įprastai procedūra trunka 15–30 min., jos trukmė priklauso nuo papilomų skaičiaus ir jų dydžio.
Kaip vyksta papilomos šalinimo lazeriu procedūra?
Pirmiausia gydytojas dermatovenerologas apžiūri planuojamus šalinti darinius ir aptaria gydymo eigą. Esant poreikiui, odos dariniai apžiūrimi dermatoskopu.
Darinio šalinimo procedūros metu visa lazerio energija sukoncentruojama ir nukreipiama į papilomą ar kitą odos darinį. Jame lazerio šviesos energija virsta šiluma, kuri išgarina ląstelėse esantį vandenį, darinys pašalinamas, o aplinkinė oda lieka nepaliesta.
Atlikus procedūrą gydytojas paaiškina, kaip prižiūrėti odą namuose, ką reikėtų naudoti ir ko vengti.
Kaip elgtis po papilomos pašalinimo lazeriu procedūros?
Įprastai po procedūros rekomenduojama 5–7 dienas, 2 kartus per dieną, naudoti specialų antibakterinį tepalą, kurio po atliktos procedūros duoda gydytojas, procedūros dieną tos vietos nešlapinti, nekasyti ir netrinti gyjančios odos. Veido oda, kur buvo pašalinta papiloma, įprastai atsistato per 5–7 dienas, kitose kūno vietose odos atsistatymas gali užtrukti iki 10–16 dienų.
Labai svarbu lazeriu gydytas odos sritis saugoti nuo tiesioginių saulės spindulių mažiausiai 2 mėn. Patartina tepti kremą su apsauga nuo UVS (SPF 50+).
Kartais papilomos gali ataugti. Tokiais atvejais procedūrą tenka atlikti pakartotinai.
Ar gydymas lazeriu yra saugus?
Šiuo metu odos darinių šalinimas lazeriu pasaulyje yra plačiai taikomas.
Kai procedūrą atlieka kvalifikuotas gydytojas, ji yra visiškai saugi ir labai efektyvi.