Plaukų slinkimas, plonėjimas, sausėjimas – plačiai paplitusios problemos tarp įvairaus amžiaus žmonių. Jas lemia genetiniai, aplinkos, hormoniniai, mechaniniai ir kiti veiksniai. Normalu, jei per dieną netenkame apie 100–150 plaukų. Tačiau pastebėjus didesnį slenkančių plaukų kiekį, jų kokybės suprastėjimą, reikėtų kreiptis į specialistą, norint išsiaiškinti priežastį bei parinkti gydymo būdą ir priežiūros planą.
Trombocitais praturtinta plazma (PRP, angl. platelet-rich plasma) – tai natūrali terapija, skatinanti kolageno, elastino, keratino gamybą ir naujų kapiliarų susidarymą. PRP panaudojimas labai platus: terapija skirta ne tik plaukų slinkimui gydyti ir jų būklei gerinti, bet ir odai atjauninti, įvairioms odos problemoms spręsti, skatinti gijimo procesus, randų korekcijai, sąnarių skausmui mažinti ir kt.
PRP terapijos plaukams metu skatinamas naujų kapiliarų susidarymas, keratino ir kolageno gamyba, ir taip atgaivinami tie plaukų folikulai, kurie dar nėra visai sunykę. Odoje esančios plaukų šaknys sustiprinamos, todėl jos tampa storesnės, plaukai atrodo sveikesni, atsiranda natūralus žvilgesys. Daugiau plaukų pereina į augimo (anageno) fazę, tad gydymo pradžioje pastebima daugiau iškrentančių plaukų, tačiau tai yra laikina ir parodo, jog terapija veiksminga.
Kam tinka PRP terapija plaukų slinkimui stabdyti?
PRP terapija tinka vyrams ir moterims, kurie:
- kenčia nuo plaukų slinkimo, tiek ankstyvoje, tiek pažengusioje stadijoje,
- nori sustiprinti plaukus po plaukų persodinimo,
- nori prevenciškai sustabdyti plaukų slinkimą, pagerinti jų būklę.
Kam PRP terapija plaukų slinkimui stabdyti netinka?
Ši terapija tinka ne visiems, norintiems sustabdyti plaukų slinkimą, nes labai svarbi yra plaukų slinkimo priežastis, o ji būna individuali.
Yra ligų ir būklių, dėl kurių PRP terapijos taikyti negalima:
- pacientams, kuriems yra aktyvi infekcija,
- sergantiems onkologinėmis ligomis,
- turintiems kraujo krešėjimo sutrikimų arba asmenims, kurie vartoja kraują skystinančius ar imunitetą slopinančius vaistus.
Taip pat PRP terapija neveiksminga, jei plaukų folikulai sunykę, todėl labai svarbu prieš pradedant PRP terapiją pasikonsultuoti su gydytoju.
Ar reikalingas specialus pasirengimas PRP procedūrai?
Prieš procedūrą rekomenduojama užsirašyti į gydytojo konsultaciją. Jos metu bus įvertinta plaukų būklė, slinkimo priežastis, paskirti prieš PRP terapiją reikalingi kraujo tyrimai (krešumui įvertinti, uždegiminiam procesui atmesti, trombocitų kiekiui nustatyti ir kt.). Tinkamai įvertinta paciento sveikatos būklė ir plaukų slinkimo ar būklės prastėjimo priežastis užtikrina, kad bus paruošta tinkama trombocitais praturtinta plazma, ir leidžia tikėtis geriausių terapijos rezultatų.
Kaip vyksta PRP procedūra plaukų slinkimui stabdyti?
Pirmiausia iš paciento venos procedūrai paimama kraujo. Kraujas keliauja į specialų centrifugavimo aparatą, kur yra specialiai paruošiamas ir iš jo išgaunamas trombocitų koncentratas PRP. Jame esančių trombocitų koncentracija yra iki 4–5 kartų didesnė, palyginus su įprastu trombocitų kiekiu kraujyje. Išcentrifuguotas koncentratas labai plona adatėle įšvirkščiamas į plaukuotą galvos odą. Procedūra yra saugi. Odos nuskausminimas nerekomenduojamas, nes slopina PRP poveikį. Esant dideliam jautrumui naudojami šaldantys kompresai.
Svarbu tai, kad klinikoje „Primum Estetica“ PRP procedūra atliekama švirkštu su adata, o ne mezoterapiniu pistoletu (angl. mesogun). Tokio pasirinkimo priežastys yra kelios. Pirmiausia, adata suteikia galimybę gydytojui geriau kontroliuoti suleidžiamo produkto kiekį ir gylį odoje. Be to, atliekant procedūrą rankiniu būdu, išvengiama produkto praradimo, jo daugiau suleidžiama į odą.
Kokia PRP procedūros plaukų slinkimui stabdyti trukmė?
Pati procedūra su kraujo paėmimu ir plazmos parengimu užtrunka apie 45–60 min.
Kiek reikia PRP procedūrų norimam rezultatui pasiekti?
Geram rezultatui pasiekti rekomenduojama atlikti 4-6 procedūras, kas 4 savaites. Galutinis procedūrų planas sudaromas atsižvelgus į galvos odos būklę ir siekiamus tikslus. Paprastai rezultatai matomi ne iš karto, o praėjus keliems mėnesiams.
Kaip elgtis po PRP procedūros?
Po procedūros:
- 4 val. nešlapinkite galvos;
- 24 val. neplaukite galvos, nenaudokite plaukų priežiūros ir formavimo priemonių;
- 24 val. nesportuokite, nesideginkite, nesilankykite pirtyje ar baseine;
- 72 val. nedažykite plaukų.
Klinikoje „Primum Estetica“ PRP procedūras atlieka patyrę specialistai.
PRP galima atlikti ne tik galvos, bet ir antakių srityje. Taip pat to paties apsilankymo klinikoje metu plaukų puoselėjimo procedūras galima suderinti su kitomis reikalingomis klinikoje atliekamomis procedūromis.