Gydytoja dermatovenerologė Agnė Bartkevičiūtė
Šaltąjį sezoną keičiant taip laukiamiems šiltiems orams, kiekvieno iš mūsų oda susiduria su naujais iššūkiais.
Parengiau keletą labai svarbių patarimų, kuriais gali pasinaudoti tiek moterys, tiek vyrai, kad, negaišdami tokio brangaus mums visiems laiko, galėtų susidėlioti savo odos priežiūros rutiną ir džiaugtis skaisčia ir švytinčia oda.
Kad būtų aiškiau, kodėl reikia pasirinkti tam tikras priemones, pirmiausia aptarsiu tiek teigiamą, tiek neigiamą saulės poveikį mūsų organizmui ir, žinoma, didžiausiam žmogaus organui – odai.
Saulės spindulius sudaro plataus spektro bangos, kurių ilgis turi įtakos mūsų sveikatai – dėl trumpesnio bangos ilgio išspinduliuojama daugiau energijos, todėl galima didesnė žala.
Ultravioletinius C tipo spindulius (UVC) sulaiko ozono sluoksnis, todėl tiesioginės žalos odai jie nedaro. Ultravioletiniai B tipo (UVB) spinduliai turi reikšmingą poveikį mūsų odai – slopina odos imuninę sistemą, lemia nudegimus, padidėjusią pigmentaciją, taip pat pažeidžia odos ląstelių DNR, o dėl šios pažaidos vystosi odos onkologinės ligos. Ultravioletiniai A tipo (UVA), kaip ir UVB, tiesiogiai lemia odos senėjimą ir skatina odos onkologinių ligų vystymąsi, o prasiskverbę iki giliausio odos sluoksnio – poodžio – lemia neigiamus baltymų kolageno ir elastino pokyčius. Kolagenas ir elastinas odoje atlieka svarbias funkcijas – kolagenas formuoja odos atsparumą ir svorį, o elastinas atsakingas už jos elastingumą.
Teigiama saulės spindulių veikla – be visiems žinomo vitamino D gamybos skatinimo, saulės spinduliai pakiliai veikia mūsų nuotaiką, nuima įtampą, skatina protinę veiklą, galiausiai teigiamai veikia uždegiminių veido ir kūno odos ligų gijimą.
Dabar žingsnis po žingsnio pristatau odos priežiūros rutiną šiltajam metų laikui.
Pirmasis žingsnis – odos nuvalymas. Pasirinkite odos valymo priemonę pagal savo odos tipą. Šiltuoju metų laikotarpiu rekomenduoju rinktis švelnesnės tekstūros – putų, micelinio vandens, pienelio pavidalo priemones. Svarbu, kad jos neskleistų stipraus kvapo, jose nebūtų muilo, alkoholio. Panaudojus jas būtina nuplauti vandeniu.
Antrasis žingsnis – odos drėkinimas. Šiltuoju metu odai drėkinti rekomenduoju rinktis lengvesnės konsistencijos drėkinamuosius kremus, taip pat priemones, kuriose yra hialurono rūgšties. Veikiant saulės spinduliams oda daug greičiau išsausėja, todėl hialurono rūgštis, pritraukdama odoje vandens molekules ir išlaikydama jas ląstelėse, turėtų būti pagrindinė pasirinktos priemonės sudedamoji dalis, jei norite išsaugoti sveiką, stangrią, spindinčią veido odą.
Dar geresnei odos kokybei, taip pat ruošiantis kelionėms arba grįžus iš jų, visada rekomenduoju atlikti veido odos drėgmės atstatymo procedūrą, biorevitalizaciją. Šios procedūros metu į veido, kaklo, dekoltė ar kitas sritis leidžiama nestabilizuota, lengvos konsistencijos hialurono rūgštis, kuri daug greičiau atstato sausos odos būklę, stabdo senėjimo požymius, intensyviai drėkina odą. Pati hialurono rūgštis yra natūrali medžiaga, esanti žmogaus organizme. Ji suteikia audiniams struktūrą ir turi įtakos daugybės žmogaus organizmo biologinių sistemų optimaliam funkcionavimui. Naudojant hialurono rūgšties odos užpildus atliekama daug estetinių procedūrų, jos pasirenkamos todėl, kad yra paprastos, efektyvios ir saugios. Tendencija rinktis hialurono užpildų injekcijas turėtų didėti, kadangi šiuo metu nėra jokios kitos užpildų klasės, kuri savo savybėmis ir privalumais prilygtų hialurono rūgšties užpildams.
Trečiasis žingsnis – odos skaistinimas. Mano mėgstamiausias – vitaminas C, arba askorbo rūgštis, – antioksidantas, saugantis odos ląsteles nuo laisvųjų radikalų neigiamo poveikio, tokiu būdu stabdantis odos senėjimo procesus, pigmentinių dėmių atsiradimą, skatinantis kolageno skaidulų gamybą, mažinantis odos sausumą. Vitaminą C rekomenduoju kombinuoti su vitaminu E, kuris dėl antioksidacinių savybių taip pat skatina kolageno sintezę, odos drėkinimą, saugo nuo pigmentacijos ir gerina vitamino C įsisavinimą. Prieš tepdami drėkinamąjį kremą, naudokite serumo pavidalo priemones su minėtais komponentais.
Ketvirtasis žingsnis – apsauga nuo žalingo saulės spindulių poveikio. Jau minėjau, kad saulės spinduliai gali žaloti ir sendinti odą. Ultravioletiniai spinduliai odoje sukelia ūmias reakcijas, kurias matome kaip paraudimus, nudegimus, arba lėtines – su laiku atsirandančius odos pokyčius.
Kad išvengtume odos sausėjimo, raukšlių susidarymo, padidėjusios pigmentacijos, rekomenduojama naudoti kremus su SPF. SPF, arba apsaugos nuo saulės spinduliuotės faktorius (angl. sun protection factor), parodo, kokio stiprumo apsauga nuo UVB ir UVA padengtam odos paviršiaus plotui taikoma panaudojus pasirinktą priemonę. Kadangi dėl klimato pokyčių kiekvienais metais saulės spinduliuotė tampa vis intensyvesnė, vasarą rekomenduoju rinktis lengvos tekstūros 30 ir didesnį SPF turinčias priemones su apsauga ne tik nuo UVB, bet kartu ir nuo UVA spindulių, kurias reaplikuoti arba darkart tepti rekomenduoju kas dvi valandas. Kadangi lietuviškos vasaros dienos ne visada būna saulėtos, saulėtą dieną rekomenduoju veidui naudoti kremą su SPF 50, kuris moterims gali būti kombinuojamas su lengvos tekstūros, spalvą turinčiomis makiažo priemonėmis.
Rūpintis savo veido oda atsižvelgiant į sezoniškumą ir besikeičiančią aplinkos temperatūrą reikia visada. Jeigu neprisitaikote priemonių ar norėtumėte konkrečių rekomendacijų, maloniai kviečiu atvykti į konsultaciją, kurios metu parekomenduosiu priemones, geriausiai tinkančias Jūsų odos tipui ir būklei.