I-V 9:00-19:00, VI 11:00-18:00

Plaštakų egzema: priežastys, simptomai ir pažeistos odos priežiūra

Atšalus orams dažna pacientus varginanti būklė – plaštakų egzema. Informacija apie šią lokalią odos uždegiminę ligą, jos simptomus, provokuojančius veiksnius ir pažeistos odos priežiūrą dalinasi „Primum Estetica“ gydytoja dermatovenerologė Agnė Bartkevičiūtė.

Kokie plaštakų egzemos simptomai?

Plaštakų egzema atsiranda esant paveldėtam silpnesniam odos barjerui ir / arba veikiant išoriniams veiksniams.
Liga pasireiškia lokaliu odos sausumu, šiurkštumu, pleiskanojimu, galimu niežėjimu arba pastebimais bėrimais (pūslelėmis, erozijomis), todėl svarbu ne tik kreiptis pagalbos, bet ir prevenciškai rūpintis savo rankų oda.
Ši būklė vadinama lėtine, jeigu jos trukmė yra ilgesnė nei trys mėnesiai arba pasikartoja daugiau nei du kartus per metus.
Plaštakų egzema yra pati dažniausia profesinė odos liga tarp dirbančiųjų su cheminėmis medžiagomis, kirpėjų, sveikatos priežiūros specialistų, maisto pramonės darbuotojų.
Sunki ir apleista plaštakų egzemos būklė turi neigiamos įtakos paciento psichosocialinei savijautai.

Plaštakų egzema prieš ir po savaitės gydymo

Kokie veiksniai provokuoja plaštakų egzemą?

Veiksniai, provokuojantys plaštakų egzemą:

 • šaltis, karštis, žvarbus vėjas, temperatūrų pokytis;
 • nepritaikytos rankų priežiūros priemonės, pvz., tepimas aliejais, kurie dar labiau skatina sausos odos sausėjimą;
 • priemonių, skirtų atopinei (sausai, pažeistai) odai, vengimas;
 • dažnas rankų plovimas nehipoalerginiais plovikliais;
 • dažnas dezinfekcinių priemonių naudojimas;
 • darbas drėgnoje aplinkoje arba su konkrečiomis cheminėmis medžiagomis, pvz., tirpikliais, plovikliais;
 • alergija plovikliuose ar kitose lokaliai naudojamose priemonėse esančioms medžiagoms;
 • vanduo;
 • rūkymas;
 • prakaitavimas;
 • bendra organizmo skysčių stoka;
 • stresas, nervinė įtampa;
 • imuninės sistemos nusilpimas.

Kas yra dishidrotinė egzema?

Dishidrotinė (sin. dishidrozinė) egzema – lėtinė egzemos forma, būdinga 4 proc. populiacijos, kuri pažeidžia plaštakas ir pėdas, dažniausiai pasireiškia 20–40 metų žmonėms, moterims dažniau nei vyrams. Šiai būklei būdingas bėrimas stipriai niežtinčiomis, smulkiomis, lengvai įtrūkstančiomis pūslytėmis pirštų šoniniuose paviršiuose, delnų ir padų srityje, kurioms sutrūkus atsiranda šlapiavimas, erozijos, šašai, o būklei kartojantis galimi gilūs įtrūkimai.
Dishidrotinė egzema diagnozuojama vertinant klinikinį vaizdą, taip pat svarbi detali paciento anamnezė. Jeigu įtariamas įsijautrinimas kosmetinėms, buities ar profesinėms medžiagoms, priežasčiai nustatyti klijuojami alerginiai lopo testai arba atliekami laboratoriniai kraujo tyrimai.

Kaip prižiūrėti egzemos pažeistą plaštakų odą?

Esant plaštakų egzemai itin svarbi tinkama rankų odos priežiūra.

Pagrindinės rekomendacijos būtų šios:

 • iritacinių arba dirginančių medžiagų vengimas;
 • neutralaus, hipoalerginio, be kvapiųjų medžiagų muilo naudojimas (pH 7–5,5);
 • emolientų arba drėkinamųjų kremų reguliarus naudojimas (>10 kartų per dieną);
 • drėkinamųjų kremų tepimas kartu su priešuždegiminiais kremais ar tepalais (gliukokortikosteroidais ar kalcineurino inhibitoriais);
 • rankų plovimo retinimas ir kontakto su vandeniu vengimas;
 • medvilninių pirštinių mūvėjimas naktį ar prieš atliekant buities ar darbo užduotis ir mūvint apsaugines pirštines, pvz., plaunant indus;
 • pirštinių mūvėjimas esant lauke;
 • antihistamininių vaistų vartojimas esant stipriam niežėjimui.
Pasidalinkite socialiniuose tinkluose

Gydytoja Agnė Bartkevičiūtė - savo srities profesionalė. Mane gana ilgai kankino odos bėrimai, buvau jau su tuo susitaikiusi, maniau, kad nieko padaryti nebegalima, bet gydytojos Agnės profesionalumo ir rūpestingumo dėka, problemos dingo! Atsakingai rekomenduoju visiems.

Stefanija G.2022-04-15

Esu labai dėkinga gydytojai Agnei Bartkevičiūtei. Kreipiausi dėl man nerimą sukėlusio odos darinio. Labai džiaugiuosi, kad gydytoja, nuodugniai apžiūrėjusi darinį, nuramino ir pasiūlė pašalinti šiuolaikišku būdu - lazeriu. Jei būčiau žinojusi apie tokią galimybę anksčiau, tikrai nebūčiau delsusi. Labai rekomenduoju šią gydytoją tiems, kas nori turėti sveiką ir gražią odą.

Audronė S.2022-05-03

Daktarė Daiva Bartkevičienė man sugrąžino viltį ir vėl įkvėpė gyvenimui. Labai dėkinga gerbiamai daktarei, kad išklausė, paaiškino, nuoširdžiai bendravo ir - svarbiausia - PADĖJO! Jūs nuostabi!

D.S.2022-06-08

Labai dėkinga daktarei Daivai Bartkevičienei už profesionaliai atliktą operaciją ir sugrąžintą pasitikėjimą savimi!

Dalia D.2022-06-24

Gydytoja Daiva Bartkevičienė - nuostabi savo srities profesionalė. Man tai pirmoji gydytoja, kuri skyrė tiek daug laiko ramiam paaiškinimui ir nuraminimui prieš būsimą operaciją. Labai atidi tiek prieš, tiek po operacijos, aiškiai išdėstė visą gijimo eigą. Esu labai patenkinta patekusi būtent į šios gydytojos rankas. Rekomendavau ir savo draugei.

I.M.2022-07-07

Gerbiamos gydytojos Agnės Bartkevičiūtės įžvalga, empatija ir atsidavimas profesijai yra žavintys ir verti didžiausios pagarbos. Jau pirmosiomis pokalbio minutėmis įsitikinau, kad bendrauju su tikra savo srities profesionale. Paskirtas gydymas buvo tikslus ir kryptingas. Esu labai laimingas sutikęs šią gydytoją, kuri be visa ko yra ir išskirtinė asmenybė.

Andrius Š.2022-07-15

Daktarė D. Bartkevičienė turi auksines rankas, rašau, nes noriu pasidžiaugti, kad tokie specialistai dirba sau patinkantį darbą – tai matosi su šia daktare bendraujant. Kreipėmės į ją per rekomendacijas turėdami problemų su pastojimu, paaiškino problemą, aiškiai atsakė į klausimus, nuramino. Visų procedūrų metu buvo šalia ir šiandien esame labai laimingi turėdami mažą stebuklą. Sėkmės darbuose, visad liksime Jums dėkingi.

Monika L.2022-10-05

Dėkinga draugei, kuri man rekomendavo daktarę D. Bartkevičienę. Labai profesionali akušerė ginekologė. Lankausi pas ją ir esu patenkinta daktarės atliekamu darbu, esu sveika ir laiminga, ko anksčiau nebuvo. Manau, kad renkantis gydytoją protingai, svarbiausia, kad profesionaliai būtų suteikta paslauga, kad ji duotų rezultatų, o ne koks to specialisto charakteris. Man nereikia dirbtino nuoširdumo ar gražbyliavimo. Džiaugiuosi patekusi į dr. Daivos rankas.

Ieva Marija S.2022-10-17

Labai rūpestinga ir maloni jauna gydytoja. Kreipiausi dėl po vasaros atsiradusio odos darinio ištyrimo ir pašalinimo. Vizitu likau patenkinta. Man buvo išsamiai atsakyta į visus klausimus, paaiškinta apie darinio šalinimo lazeriu eigą, odos priežiūrą po procedūros. Pašalino sėkmingai. Dabar drąsiai rekomenduoju gydytoją Agnę savo pažįstamiems. Jau yra kas pasinaudojo mano rekomendacija ir džiaugiasi suradę šią gydytoją taip pat, kaip ir aš.

Kristina G.2022-10-06

Noriu padėkoti gydytojai Agnei Bartkevičiūtei už žmogiškumą, nuoširdų bendravimą ir jos neabejotiną kompetenciją. Esu labai maloniai nustebintas bei sužavėtas gydytojos malonumu, nuoširdumu, profesionaliu savo darbo atlikimu. Šitokių asų mums reikia kuo daugiau. Agnė man išsprendė tokią problemą, kurios „neįveikė“ prieš tai gydę trys medikai. Džiaugiuosi pagerėjusia gyvenimo kokybe bei skaidresne nuotaika. Agne Bartkevičiūte, esate gydytoja iš didžiosios raidės! Sėkmės Jums visur ir visada.

Linas V.2022-10-28

Esu be galo laiminga, kad patekau pas gyd. Agnę. Kreipiausi dėl ilgą laiką kankinusios aknės, kaip buvau skaičiusi rekomendacijas, gydytoja daugiausiai konsultuoja dėl veido odos ligų. Ir likau be galo patenkinta konsultacija – pirmiausiai tai nuramino, viską labai tiksliai paaiškino, surašė labai tiksliai, kaip nesuprantančiam žmogui, gydymo rekomendacijas, kurių laikantis jau po mėnesio matau puikų savo veido odos pagerėjimą. Labai Jums ačiū!!!

Loreta2022-10-30

© 2023 Primum Estetica. Visos teisės saugomos. Privatumo politika. Duomenų apsauga.