I-V 10:00-19:00, VI 11:00-18:00

Plaštakų egzema: priežastys, simptomai ir pažeistos odos priežiūra

Atšalus orams dažna pacientus varginanti būklė – plaštakų egzema. Informacija apie šią lokalią odos uždegiminę ligą, jos simptomus, provokuojančius veiksnius ir pažeistos odos priežiūrą dalinasi „Primum Estetica“ gydytoja dermatovenerologė Agnė Bartkevičiūtė.

Kokie plaštakų egzemos simptomai?

Plaštakų egzema atsiranda esant paveldėtam silpnesniam odos barjerui ir / arba veikiant išoriniams veiksniams.
Liga pasireiškia lokaliu odos sausumu, šiurkštumu, pleiskanojimu, galimu niežėjimu arba pastebimais bėrimais (pūslelėmis, erozijomis), todėl svarbu ne tik kreiptis pagalbos, bet ir prevenciškai rūpintis savo rankų oda.
Ši būklė vadinama lėtine, jeigu jos trukmė yra ilgesnė nei trys mėnesiai arba pasikartoja daugiau nei du kartus per metus.
Plaštakų egzema yra pati dažniausia profesinė odos liga tarp dirbančiųjų su cheminėmis medžiagomis, kirpėjų, sveikatos priežiūros specialistų, maisto pramonės darbuotojų.
Sunki ir apleista plaštakų egzemos būklė turi neigiamos įtakos paciento psichosocialinei savijautai.

Kokie veiksniai provokuoja plaštakų egzemą?

Veiksniai, provokuojantys plaštakų egzemą:

 • šaltis, karštis, žvarbus vėjas, temperatūrų pokytis;
 • nepritaikytos rankų priežiūros priemonės, pvz., tepimas aliejais, kurie dar labiau skatina sausos odos sausėjimą;
 • priemonių, skirtų atopinei (sausai, pažeistai) odai, vengimas;
 • dažnas rankų plovimas nehipoalerginiais plovikliais;
 • dažnas dezinfekcinių priemonių naudojimas;
 • darbas drėgnoje aplinkoje arba su konkrečiomis cheminėmis medžiagomis, pvz., tirpikliais, plovikliais;
 • alergija plovikliuose ar kitose lokaliai naudojamose priemonėse esančioms medžiagoms;
 • vanduo;
 • rūkymas;
 • prakaitavimas;
 • bendra organizmo skysčių stoka;
 • stresas, nervinė įtampa;
 • imuninės sistemos nusilpimas.

Kas yra dishidrotinė egzema?

Dishidrotinė (sin. dishidrozinė) egzema – lėtinė egzemos forma, būdinga 4 proc. populiacijos, kuri pažeidžia plaštakas ir pėdas, dažniausiai pasireiškia 20–40 metų žmonėms, moterims dažniau nei vyrams. Šiai būklei būdingas bėrimas stipriai niežtinčiomis, smulkiomis, lengvai įtrūkstančiomis pūslytėmis pirštų šoniniuose paviršiuose, delnų ir padų srityje, kurioms sutrūkus atsiranda šlapiavimas, erozijos, šašai, o būklei kartojantis galimi gilūs įtrūkimai.
Dishidrotinė egzema diagnozuojama vertinant klinikinį vaizdą, taip pat svarbi detali paciento anamnezė. Jeigu įtariamas įsijautrinimas kosmetinėms, buities ar profesinėms medžiagoms, priežasčiai nustatyti klijuojami alerginiai lopo testai arba atliekami laboratoriniai kraujo tyrimai.

Kaip prižiūrėti egzemos pažeistą plaštakų odą?

Esant plaštakų egzemai itin svarbi tinkama rankų odos priežiūra.

Pagrindinės rekomendacijos būtų šios:

 • iritacinių arba dirginančių medžiagų vengimas;
 • neutralaus, hipoalerginio, be kvapiųjų medžiagų muilo naudojimas (pH 7–5,5);
 • emolientų arba drėkinamųjų kremų reguliarus naudojimas (>10 kartų per dieną);
 • drėkinamųjų kremų tepimas kartu su priešuždegiminiais kremais ar tepalais (gliukokortikosteroidais ar kalcineurino inhibitoriais);
 • rankų plovimo retinimas ir kontakto su vandeniu vengimas;
 • medvilninių pirštinių mūvėjimas naktį ar prieš atliekant buities ar darbo užduotis ir mūvint apsaugines pirštines, pvz., plaunant indus;
 • pirštinių mūvėjimas esant lauke;
 • antihistamininių vaistų vartojimas esant stipriam niežėjimui.
Pasidalinkite socialiniuose tinkluose

Esu labai dėkinga gyd. Agnei, kuri pašalino apgamą nuo mano kaktos. Neįtikėtina, kad po tiek metų jis manęs nebeerzina, kai pažvelgiu į veidrodį. Labai džiaugiuosi rezultatu. Darinio pašalinimo vieta greitai gyja. Žinau, kad po kurio laiko rezultatas bus dar geresnis. Ačiū labai!

Aušra S. 2023-06-15

Noriu padėkoti dr. Daivai Bartkevičienei ir visam klinikos „Primum Estetica“ kolektyvui. Dėkoju už malonų bendravimą, šiltą atmosferą ir puikų savo darbo išmanymą. P.S. Man labai patiko jaukus klinikos interjeras su žydrais ir auksiniais akcentais!

M. D. 2023-09-18

Esu labai patenkinta gyd. Agnės Bartkevičiūtės darbu. Gydytoja lazeriu pašalino riebalų sankaupas prie nosies. Jau praėjo daugiau nei 6 mėn. ir matau, kad riebalai neketina ataugti ir, kas svarbiausia, neįžiūriu jokių randų! Labai džiaugiuosi atlikto gydymo rezultatais. Ačiū dar kartą, gydytoja!

Onutė M.2023-09-26

Esu labai patenkinta po labioplastikos operacijos. Daktarė Daiva nuostabi, ji tikra profesionalė su neabejotinu menininkės talentu, nes sukūrė stebuklą! Rezultatas viršijo visus mano lūkesčius, nuostabus jausmas, kai nebereikia gėdintis savo kūno... Daktare, dar kartą dėkoju už sugrąžintą gyvenimo džiaugsmą!

B. J. 2023-10-11

Docentė yra specialistė iš didžiosios raidės. Lankausi pas šią gydytoją jau kelis metus ir esu pati laimingiausia, kad ji mane globoja. Paskutinis mano pačios apleistas atvejis paskatino mane parašyti patį geriausią atsiliepimą. Paskaičiau kai kuriuos anksčiau rašytus atsiliepimus, atrodo, kad ne apie šį žmogų rašote. Daktare, aš ir mano vyras esame Jums labai dėkingi, Jūs esate tikra gydytoja, tikra savo srities ekspertė, kuri nuramina, paaiškina, pas Jus lankantis atsiranda saugumo, pasitikėjimo jausmas, atsirado tikėjimas, kad viskas bus gerai. Labai dėkoju ir tikrai visoms rekomenduoju lankytis būtent pas dr. Daivą.

Atsiliepimas paliktas pincetas.lt2023-12-11

Nuostabi gydytoja specialistė, išklausanti, suprantanti, atsidavus savo darbui ir tiksliai nustato esamas problemas, bei skiria tinkamą gydymą. Džiaugiuosi, jog daugiau nebereikės blaškytis ir ieškoti kas galėtų padėti, nes Agnė tikra savo srities specialistė, rekomendacijos 100%.

Atsiliepimas paliktas pincetas.lt2023-12-21

Dariausi pas gydytoją lytinių lūpų putlinimą. Labai patenkinta rezultatu. Bendravo profesionaliai, maloniai, laiko skyrė tiek, kiek reikėjo, atsakė į visus klausimus. Jei reikės panašios procedūros ateityje, eisiu tik pa šią gydytoją, nes pasitikiu.

Atsiliepimas paliktas pincetas.lt2024-01-12

Labai kompetentinga savo srities specialistė: ilgus metus kamavusią odos problemą diagnozavo greitai, pritaikė gydymą, kuris buvo veiksmingas. Negana to, Agnė labai kruopšti, atidi, maloni, empatiška gydytoja. Vizitai buvo be jokios baimės ir įtampos, gydytojai stebėtinai kantriai aiškinant ir padrąsinant :) Man, kaip pacientei, buvo didelis laimėjimas atsikratyti odos problemų ir iš naujo džiaugtis gyvenimu. Didžiausios rekomendacijos.

Atsiliepimas paliktas pincetas.lt2024-01-12

Esu be galo dėkinga gydytojai Agnei už jos profesionalų ir šiltą bendravimą, mano odos problemos priežasčių paaiškinimą, gydymo paskyrimą, nuostabią gydymo rekomendacijų surašymo tvarką ir pasiektą rezultatą. Kreipiausi dėl užleistų veido rožinės bėrimų, kurie mane kankino jau 2 metus, dėl kurių teko atsisakyti socialinio gyvenimo. Į gydytoją kreipiausi sausio mėnesį, kai veido odos būklė buvo „baisi“. Gydytoja man paaiškino tokios būklės priežastis, paskyrė gydymą, tvarkingai surašė ir paaiškino kiekvieną gydymo detalę. Taip tvarkingai surašytų gydymo rekomendacijų dar nebuvau mačiusi. Kiekvieno kontrolinio vizito pas gydytoją metu buvo laikomasi tokios pat tvarkos. Laikiausi kiekvienos gydytojos rekomendacijos ir per pora mėnesių pavyko visiškai atsikratyti bėrimų veide. Todėl negaliu neparašyti atsiliepimo. Esu labai dėkinga, kad patekau būtent pas gyd. Agnę. Sėkmės Jums didžiausios!

Atsiliepimas paliktas pincetas.lt2024-04-23

Daktarė Daiva Bartkevičienė mane konsultavo klinikoje „Primum Estetica“. Didelį įspūdį paliko gydytojos kompetencija, modernus požiūris, naujų technologijų pritaikymas, nuoširdus bendravimas ir empatiškas požiūris į pacientą. Po konsultacijos sekė lytinių lūpų plastikos operacija, visa eiga buvo sklandi, galiu tik džiaugtis ir padėkoti. Gaila, kad tiek metų delsiau...Nuostabus darbas, ačiū labai.

Atsiliepimas paliktas pincetas.lt2024-04-23

Galbūt turite klausimų?

  Palikite savo kontaktus ir mes susisieksime su Jumis artimiausiu metu.

  Susipažinau su Privatumo politika