I-V 9:00-19:00, VI 11:00-18:00

Sergamumas odos vėžiu smarkiai auga – didžiausią įtaką tam turi viena priežastis

Sugrįžus po atostogų vis dar dažnam tenka išgirsti pastabą: „Visai neįdegei“, lyg taip būtų matuojama poilsio kokybė. Gydytojai pastebi, kad saulėje nudegusi oda ne tik nėra madinga, bet ir gali būti laikoma nemeilės sau pavyzdžiu, o argumentai esą taip tik bandoma papildyti vitamino D atsargas – ne iki galo teisingi.

„Oda turi atmintį. Tai visada paminiu, konsultuodama pacientus“, – sako gydytoja dermatovenerologė Agnė Bartkevičiūtė. Nors šiandien dalis pacientų gydytojos kabinete patikina, kad stengiasi saugotis tiesioginių saulės spindulių, teptis apsauginiais kremais, turinčiais SPF filtrą, tačiau ankstesni odos nudegimai saulėje turi įtakos net ir po kelerių metų atsirandantiems veido ar kūno odos dariniams.

Gydytoja paaiškina, kad veikdami epidermį ultravioletiniai B tipo (UVB) spinduliai lemia nudegimus, padidėjusią odos pigmentaciją. UVB spinduliuotė gali tiesiogiai pažeisti odos ląstelių genetinę medžiagą – DNR, todėl įvyksta mutacijos, inicijuojamas fotokarcinogenezės procesas, dėl kurio vėliau, dažniausiai vyresniame amžiuje, išprovokuojamos odos onkologinės ligos.

Žalos ir naudos santykis
Tarpusavio pokalbiuose dažnai akcentuojama saulės vonių nauda ir gydytoja pritaria, kad ultravioletiniai saulės spinduliai teigiamai veikia emocijas, mažina stresą, įtampą, harmonizuoja psichinę būseną, netgi moksliškai įrodyta – yra susiję su mažesne depresijos išsivystymo rizika, taip pat skatina protinę veiklą ir, žinoma, labiausiai vertinami dėl teigiamos pagrindinės biologinės reakcijos – vitamino D3 gamybos aktyvinimo odoje.
„Šis, dar vadinamas saulės, vitaminas skatina kalcio apykaitą, kaulų augimą, greitina žaizdų gijimą. Vitaminas D yra itin svarbus organizmo imunitetui – sumažina riziką susirgti daugeliu ligų, tokių kaip gripas, cukrinis diabetas, tuberkuliozė, nutukimas, hipertenzija, išsėtinė sklerozė, inkstų, širdies ligos, plaukų slinkimas, piktybiniai navikai, kvėpavimo takų infekcijos“, – vitamino naudas vardija gydytoja.

Vis dėlto gydytoja akcentuoja, kad vitamino D nauda saulės daromos žalos neatsveria, todėl vitamino D gamybai rekomenduojamas saikingas laikas saulėje. Nors nėra universalios taisyklės, tačiau gydytoja rekomenduoja nepersistengti ir saulėje būti kelis kartus per savaitę nuo 5 iki 15 minučių, atidengiant bent 10 procentų kūno paviršiaus ploto, pavyzdžiui, dilbius ir plaštakas.

Tiesa, Lietuvoje, kur neturime galimybės mėgautis spinduliais ištisus metus, vienos saulės daugumai žmonių negana. Fiksuojama, kad su vitamino D trūkumu susiduria apie 70 proc. tautiečių, todėl jo rekomenduojama vartoti papildomai. Svarbu atkreipti dėmesį, kad vitaminas D yra tirpus riebaluose, todėl jie yra svarbūs šio vitamino įsisavinimui.

Vyresniame amžiuje oda išduoda klaidas
Neretai vien pažvelgus į odą, galima įžvelgti, ar žmogus mėgo ir tebemėgsta nesaikingas saulės vonias. Vis dėlto gydytoja pastebi, kad didžiausią pavojų sveikatai kelia ultravioletinių spindulių provokuojami onkologiniai procesai odoje.

„Dėl sutrikusio ląstelių dalijimosi ir vykstančių mutacijų žmonėms pasireiškia tokios priešvėžinės būklės kaip aktininės keratozės, galinčios progresuoti į plokščialąstelinę karcinomą, vėžiniai susirgimai, dažniausiai diagnozuojama bazalinių ląstelių karcinoma ir labiausiai tiek pacientus, tiek gydytojus neraminanti melanoma. Vienas iš odos vėžio išsivystymui turinčių rizikos veiksnių yra amžius. Dauguma sergančiųjų – vyresni nei 50 metų“, – teigia gydytoja dermatovenerologė. Gydytoja A. Bartkevičiūtė sako, kad per paskutinius keturis dešimtmečius 4–5 kartus padidėjo melanomos atvejų šviesiaodžiams.

Vyresniame amžiuje, kad jaunystėje buvo mėgaujamasi saulės voniomis, išduoda ir fotosenėjimas – ultravioletinės spinduliuotės sukeliami lėtiniai odos pakitimai.

„Nuolat spindulių veikiama oda greičiau raukšlėjasi, sausėja, didėja jos pigmentacija. Šį procesą skatina tiek ultravioletiniai B tipo spinduliai, kurie pažeidžia riebalinį odos sluoksnį, tiek ultravioletiniai A tipo spinduliai, stiprinantys pastarųjų poveikį ir ardantys jungiamąjį audinį. Dažniausia saulės pasekmė – soliariniai šlakai – nelygiais kraštais daugiau nei centimetro skersmens matomos hiperpigmentinės dėmės, kurios atsiranda saulės eksponuojamose vietose 30–50 gyvenimo metais ir išduoda apie mėgavimąsi laiku saulėje“, – požymius įvardija gydytoja.

Norint pasirūpinti odos būkle ir ją apsaugoti nuo neigiamo saulės poveikio A. Bartkevičiūtė pataria įsiminti dvi taisykles. Pirmoji – vengti būti saulėje, kai ji aktyviausia, nuo 10 iki 16 val., antroji – tepti apsauginiu kremu turinčiu SPF 50 ar daugiau ir jį reaplikuoti kas dvi valandas, kadangi ultravioletiniai B tipo spinduliai (UVB) sukelia odos nudegimus, lemia odos pigmentaciją, skatina odos onkologinių ligų išsivystymą, lemia senėjimą.

Renkantis nuo neigiamo saulės poveikio saugančias priemones gydytoja rekomenduoja tas, kurios skirtos plataus spektro apsaugai, tiek nuo UVA, tiek nuo UVB spindulių. Naudojant tokias priemones reikėtų nepamiršti patepti dažnai praleidžiamų vietų – srities aplink akis, ausis, nosį, lūpas, skalpo, kaklo ir galūnių odą.
Taip pat, saugant odą, svarbu pasirūpinti ir tinkamu odos drėkinimu. Vasarą rekomenduojama rinktis lengvesnės konsistencijos drėkinamuosius kremus, gelius ar kitas priemones, kuriose būtų skirtingos molekulinės masės hialurono rūgšties, kolageno, šlapalo. Svarbu nepamiršti oda rūpintis ir iš vidaus – gerti pakankamai vandens ir palaikyti šį įprotį.

Pasidalinkite socialiniuose tinkluose

Gydytoja Agnė Bartkevičiūtė - savo srities profesionalė. Mane gana ilgai kankino odos bėrimai, buvau jau su tuo susitaikiusi, maniau, kad nieko padaryti nebegalima, bet gydytojos Agnės profesionalumo ir rūpestingumo dėka, problemos dingo! Atsakingai rekomenduoju visiems.

Stefanija G.2022-04-15

Esu labai dėkinga gydytojai Agnei Bartkevičiūtei. Kreipiausi dėl man nerimą sukėlusio odos darinio. Labai džiaugiuosi, kad gydytoja, nuodugniai apžiūrėjusi darinį, nuramino ir pasiūlė pašalinti šiuolaikišku būdu - lazeriu. Jei būčiau žinojusi apie tokią galimybę anksčiau, tikrai nebūčiau delsusi. Labai rekomenduoju šią gydytoją tiems, kas nori turėti sveiką ir gražią odą.

Audronė S.2022-05-03

Daktarė Daiva Bartkevičienė man sugrąžino viltį ir vėl įkvėpė gyvenimui. Labai dėkinga gerbiamai daktarei, kad išklausė, paaiškino, nuoširdžiai bendravo ir - svarbiausia - PADĖJO! Jūs nuostabi!

D.S.2022-06-08

Labai dėkinga daktarei Daivai Bartkevičienei už profesionaliai atliktą operaciją ir sugrąžintą pasitikėjimą savimi!

Dalia D.2022-06-24

Gydytoja Daiva Bartkevičienė - nuostabi savo srities profesionalė. Man tai pirmoji gydytoja, kuri skyrė tiek daug laiko ramiam paaiškinimui ir nuraminimui prieš būsimą operaciją. Labai atidi tiek prieš, tiek po operacijos, aiškiai išdėstė visą gijimo eigą. Esu labai patenkinta patekusi būtent į šios gydytojos rankas. Rekomendavau ir savo draugei.

I.M.2022-07-07

Gerbiamos gydytojos Agnės Bartkevičiūtės įžvalga, empatija ir atsidavimas profesijai yra žavintys ir verti didžiausios pagarbos. Jau pirmosiomis pokalbio minutėmis įsitikinau, kad bendrauju su tikra savo srities profesionale. Paskirtas gydymas buvo tikslus ir kryptingas. Esu labai laimingas sutikęs šią gydytoją, kuri be visa ko yra ir išskirtinė asmenybė.

Andrius Š.2022-07-15

Daktarė D. Bartkevičienė turi auksines rankas, rašau, nes noriu pasidžiaugti, kad tokie specialistai dirba sau patinkantį darbą – tai matosi su šia daktare bendraujant. Kreipėmės į ją per rekomendacijas turėdami problemų su pastojimu, paaiškino problemą, aiškiai atsakė į klausimus, nuramino. Visų procedūrų metu buvo šalia ir šiandien esame labai laimingi turėdami mažą stebuklą. Sėkmės darbuose, visad liksime Jums dėkingi.

Monika L.2022-10-05

Dėkinga draugei, kuri man rekomendavo daktarę D. Bartkevičienę. Labai profesionali akušerė ginekologė. Lankausi pas ją ir esu patenkinta daktarės atliekamu darbu, esu sveika ir laiminga, ko anksčiau nebuvo. Manau, kad renkantis gydytoją protingai, svarbiausia, kad profesionaliai būtų suteikta paslauga, kad ji duotų rezultatų, o ne koks to specialisto charakteris. Man nereikia dirbtino nuoširdumo ar gražbyliavimo. Džiaugiuosi patekusi į dr. Daivos rankas.

Ieva Marija S.2022-10-17

Labai rūpestinga ir maloni jauna gydytoja. Kreipiausi dėl po vasaros atsiradusio odos darinio ištyrimo ir pašalinimo. Vizitu likau patenkinta. Man buvo išsamiai atsakyta į visus klausimus, paaiškinta apie darinio šalinimo lazeriu eigą, odos priežiūrą po procedūros. Pašalino sėkmingai. Dabar drąsiai rekomenduoju gydytoją Agnę savo pažįstamiems. Jau yra kas pasinaudojo mano rekomendacija ir džiaugiasi suradę šią gydytoją taip pat, kaip ir aš.

Kristina G.2022-10-06

Noriu padėkoti gydytojai Agnei Bartkevičiūtei už žmogiškumą, nuoširdų bendravimą ir jos neabejotiną kompetenciją. Esu labai maloniai nustebintas bei sužavėtas gydytojos malonumu, nuoširdumu, profesionaliu savo darbo atlikimu. Šitokių asų mums reikia kuo daugiau. Agnė man išsprendė tokią problemą, kurios „neįveikė“ prieš tai gydę trys medikai. Džiaugiuosi pagerėjusia gyvenimo kokybe bei skaidresne nuotaika. Agne Bartkevičiūte, esate gydytoja iš didžiosios raidės! Sėkmės Jums visur ir visada.

Linas V.2022-10-28

Esu be galo laiminga, kad patekau pas gyd. Agnę. Kreipiausi dėl ilgą laiką kankinusios aknės, kaip buvau skaičiusi rekomendacijas, gydytoja daugiausiai konsultuoja dėl veido odos ligų. Ir likau be galo patenkinta konsultacija – pirmiausiai tai nuramino, viską labai tiksliai paaiškino, surašė labai tiksliai, kaip nesuprantančiam žmogui, gydymo rekomendacijas, kurių laikantis jau po mėnesio matau puikų savo veido odos pagerėjimą. Labai Jums ačiū!!!

Loreta2022-10-30

© 2023 Primum Estetica. Visos teisės saugomos. Privatumo politika. Duomenų apsauga.