I-V 10:00-19:00, VI 11:00-18:00

Sergamumas odos vėžiu smarkiai auga – didžiausią įtaką tam turi viena priežastis

Sugrįžus po atostogų vis dar dažnam tenka išgirsti pastabą: „Visai neįdegei“, lyg taip būtų matuojama poilsio kokybė. Gydytojai pastebi, kad saulėje nudegusi oda ne tik nėra madinga, bet ir gali būti laikoma nemeilės sau pavyzdžiu, o argumentai esą taip tik bandoma papildyti vitamino D atsargas – ne iki galo teisingi.

„Oda turi atmintį. Tai visada paminiu, konsultuodama pacientus“, – sako gydytoja dermatovenerologė Agnė Bartkevičiūtė. Nors šiandien dalis pacientų gydytojos kabinete patikina, kad stengiasi saugotis tiesioginių saulės spindulių, teptis apsauginiais kremais, turinčiais SPF filtrą, tačiau ankstesni odos nudegimai saulėje turi įtakos net ir po kelerių metų atsirandantiems veido ar kūno odos dariniams.

Gydytoja paaiškina, kad veikdami epidermį ultravioletiniai B tipo (UVB) spinduliai lemia nudegimus, padidėjusią odos pigmentaciją. UVB spinduliuotė gali tiesiogiai pažeisti odos ląstelių genetinę medžiagą – DNR, todėl įvyksta mutacijos, inicijuojamas fotokarcinogenezės procesas, dėl kurio vėliau, dažniausiai vyresniame amžiuje, išprovokuojamos odos onkologinės ligos.

Žalos ir naudos santykis
Tarpusavio pokalbiuose dažnai akcentuojama saulės vonių nauda ir gydytoja pritaria, kad ultravioletiniai saulės spinduliai teigiamai veikia emocijas, mažina stresą, įtampą, harmonizuoja psichinę būseną, netgi moksliškai įrodyta – yra susiję su mažesne depresijos išsivystymo rizika, taip pat skatina protinę veiklą ir, žinoma, labiausiai vertinami dėl teigiamos pagrindinės biologinės reakcijos – vitamino D3 gamybos aktyvinimo odoje.
„Šis, dar vadinamas saulės, vitaminas skatina kalcio apykaitą, kaulų augimą, greitina žaizdų gijimą. Vitaminas D yra itin svarbus organizmo imunitetui – sumažina riziką susirgti daugeliu ligų, tokių kaip gripas, cukrinis diabetas, tuberkuliozė, nutukimas, hipertenzija, išsėtinė sklerozė, inkstų, širdies ligos, plaukų slinkimas, piktybiniai navikai, kvėpavimo takų infekcijos“, – vitamino naudas vardija gydytoja.

Vis dėlto gydytoja akcentuoja, kad vitamino D nauda saulės daromos žalos neatsveria, todėl vitamino D gamybai rekomenduojamas saikingas laikas saulėje. Nors nėra universalios taisyklės, tačiau gydytoja rekomenduoja nepersistengti ir saulėje būti kelis kartus per savaitę nuo 5 iki 15 minučių, atidengiant bent 10 procentų kūno paviršiaus ploto, pavyzdžiui, dilbius ir plaštakas.

Tiesa, Lietuvoje, kur neturime galimybės mėgautis spinduliais ištisus metus, vienos saulės daugumai žmonių negana. Fiksuojama, kad su vitamino D trūkumu susiduria apie 70 proc. tautiečių, todėl jo rekomenduojama vartoti papildomai. Svarbu atkreipti dėmesį, kad vitaminas D yra tirpus riebaluose, todėl jie yra svarbūs šio vitamino įsisavinimui.

Vyresniame amžiuje oda išduoda klaidas
Neretai vien pažvelgus į odą, galima įžvelgti, ar žmogus mėgo ir tebemėgsta nesaikingas saulės vonias. Vis dėlto gydytoja pastebi, kad didžiausią pavojų sveikatai kelia ultravioletinių spindulių provokuojami onkologiniai procesai odoje.

„Dėl sutrikusio ląstelių dalijimosi ir vykstančių mutacijų žmonėms pasireiškia tokios priešvėžinės būklės kaip aktininės keratozės, galinčios progresuoti į plokščialąstelinę karcinomą, vėžiniai susirgimai, dažniausiai diagnozuojama bazalinių ląstelių karcinoma ir labiausiai tiek pacientus, tiek gydytojus neraminanti melanoma. Vienas iš odos vėžio išsivystymui turinčių rizikos veiksnių yra amžius. Dauguma sergančiųjų – vyresni nei 50 metų“, – teigia gydytoja dermatovenerologė. Gydytoja A. Bartkevičiūtė sako, kad per paskutinius keturis dešimtmečius 4–5 kartus padidėjo melanomos atvejų šviesiaodžiams.

Vyresniame amžiuje, kad jaunystėje buvo mėgaujamasi saulės voniomis, išduoda ir fotosenėjimas – ultravioletinės spinduliuotės sukeliami lėtiniai odos pakitimai.

„Nuolat spindulių veikiama oda greičiau raukšlėjasi, sausėja, didėja jos pigmentacija. Šį procesą skatina tiek ultravioletiniai B tipo spinduliai, kurie pažeidžia riebalinį odos sluoksnį, tiek ultravioletiniai A tipo spinduliai, stiprinantys pastarųjų poveikį ir ardantys jungiamąjį audinį. Dažniausia saulės pasekmė – soliariniai šlakai – nelygiais kraštais daugiau nei centimetro skersmens matomos hiperpigmentinės dėmės, kurios atsiranda saulės eksponuojamose vietose 30–50 gyvenimo metais ir išduoda apie mėgavimąsi laiku saulėje“, – požymius įvardija gydytoja.

Norint pasirūpinti odos būkle ir ją apsaugoti nuo neigiamo saulės poveikio A. Bartkevičiūtė pataria įsiminti dvi taisykles. Pirmoji – vengti būti saulėje, kai ji aktyviausia, nuo 10 iki 16 val., antroji – tepti apsauginiu kremu turinčiu SPF 50 ar daugiau ir jį reaplikuoti kas dvi valandas, kadangi ultravioletiniai B tipo spinduliai (UVB) sukelia odos nudegimus, lemia odos pigmentaciją, skatina odos onkologinių ligų išsivystymą, lemia senėjimą.

Renkantis nuo neigiamo saulės poveikio saugančias priemones gydytoja rekomenduoja tas, kurios skirtos plataus spektro apsaugai, tiek nuo UVA, tiek nuo UVB spindulių. Naudojant tokias priemones reikėtų nepamiršti patepti dažnai praleidžiamų vietų – srities aplink akis, ausis, nosį, lūpas, skalpo, kaklo ir galūnių odą.
Taip pat, saugant odą, svarbu pasirūpinti ir tinkamu odos drėkinimu. Vasarą rekomenduojama rinktis lengvesnės konsistencijos drėkinamuosius kremus, gelius ar kitas priemones, kuriose būtų skirtingos molekulinės masės hialurono rūgšties, kolageno, šlapalo. Svarbu nepamiršti oda rūpintis ir iš vidaus – gerti pakankamai vandens ir palaikyti šį įprotį.

Pasidalinkite socialiniuose tinkluose

Esu labai dėkinga gyd. Agnei, kuri pašalino apgamą nuo mano kaktos. Neįtikėtina, kad po tiek metų jis manęs nebeerzina, kai pažvelgiu į veidrodį. Labai džiaugiuosi rezultatu. Darinio pašalinimo vieta greitai gyja. Žinau, kad po kurio laiko rezultatas bus dar geresnis. Ačiū labai!

Aušra S. 2023-06-15

Noriu padėkoti dr. Daivai Bartkevičienei ir visam klinikos „Primum Estetica“ kolektyvui. Dėkoju už malonų bendravimą, šiltą atmosferą ir puikų savo darbo išmanymą. P.S. Man labai patiko jaukus klinikos interjeras su žydrais ir auksiniais akcentais!

M. D. 2023-09-18

Esu labai patenkinta gyd. Agnės Bartkevičiūtės darbu. Gydytoja lazeriu pašalino riebalų sankaupas prie nosies. Jau praėjo daugiau nei 6 mėn. ir matau, kad riebalai neketina ataugti ir, kas svarbiausia, neįžiūriu jokių randų! Labai džiaugiuosi atlikto gydymo rezultatais. Ačiū dar kartą, gydytoja!

Onutė M.2023-09-26

Esu labai patenkinta po labioplastikos operacijos. Daktarė Daiva nuostabi, ji tikra profesionalė su neabejotinu menininkės talentu, nes sukūrė stebuklą! Rezultatas viršijo visus mano lūkesčius, nuostabus jausmas, kai nebereikia gėdintis savo kūno... Daktare, dar kartą dėkoju už sugrąžintą gyvenimo džiaugsmą!

B. J. 2023-10-11

Docentė yra specialistė iš didžiosios raidės. Lankausi pas šią gydytoją jau kelis metus ir esu pati laimingiausia, kad ji mane globoja. Paskutinis mano pačios apleistas atvejis paskatino mane parašyti patį geriausią atsiliepimą. Paskaičiau kai kuriuos anksčiau rašytus atsiliepimus, atrodo, kad ne apie šį žmogų rašote. Daktare, aš ir mano vyras esame Jums labai dėkingi, Jūs esate tikra gydytoja, tikra savo srities ekspertė, kuri nuramina, paaiškina, pas Jus lankantis atsiranda saugumo, pasitikėjimo jausmas, atsirado tikėjimas, kad viskas bus gerai. Labai dėkoju ir tikrai visoms rekomenduoju lankytis būtent pas dr. Daivą.

Atsiliepimas paliktas pincetas.lt2023-12-11

Nuostabi gydytoja specialistė, išklausanti, suprantanti, atsidavus savo darbui ir tiksliai nustato esamas problemas, bei skiria tinkamą gydymą. Džiaugiuosi, jog daugiau nebereikės blaškytis ir ieškoti kas galėtų padėti, nes Agnė tikra savo srities specialistė, rekomendacijos 100%.

Atsiliepimas paliktas pincetas.lt2023-12-21

Dariausi pas gydytoją lytinių lūpų putlinimą. Labai patenkinta rezultatu. Bendravo profesionaliai, maloniai, laiko skyrė tiek, kiek reikėjo, atsakė į visus klausimus. Jei reikės panašios procedūros ateityje, eisiu tik pa šią gydytoją, nes pasitikiu.

Atsiliepimas paliktas pincetas.lt2024-01-12

Labai kompetentinga savo srities specialistė: ilgus metus kamavusią odos problemą diagnozavo greitai, pritaikė gydymą, kuris buvo veiksmingas. Negana to, Agnė labai kruopšti, atidi, maloni, empatiška gydytoja. Vizitai buvo be jokios baimės ir įtampos, gydytojai stebėtinai kantriai aiškinant ir padrąsinant :) Man, kaip pacientei, buvo didelis laimėjimas atsikratyti odos problemų ir iš naujo džiaugtis gyvenimu. Didžiausios rekomendacijos.

Atsiliepimas paliktas pincetas.lt2024-01-12

Esu be galo dėkinga gydytojai Agnei už jos profesionalų ir šiltą bendravimą, mano odos problemos priežasčių paaiškinimą, gydymo paskyrimą, nuostabią gydymo rekomendacijų surašymo tvarką ir pasiektą rezultatą. Kreipiausi dėl užleistų veido rožinės bėrimų, kurie mane kankino jau 2 metus, dėl kurių teko atsisakyti socialinio gyvenimo. Į gydytoją kreipiausi sausio mėnesį, kai veido odos būklė buvo „baisi“. Gydytoja man paaiškino tokios būklės priežastis, paskyrė gydymą, tvarkingai surašė ir paaiškino kiekvieną gydymo detalę. Taip tvarkingai surašytų gydymo rekomendacijų dar nebuvau mačiusi. Kiekvieno kontrolinio vizito pas gydytoją metu buvo laikomasi tokios pat tvarkos. Laikiausi kiekvienos gydytojos rekomendacijos ir per pora mėnesių pavyko visiškai atsikratyti bėrimų veide. Todėl negaliu neparašyti atsiliepimo. Esu labai dėkinga, kad patekau būtent pas gyd. Agnę. Sėkmės Jums didžiausios!

Atsiliepimas paliktas pincetas.lt2024-04-23

Daktarė Daiva Bartkevičienė mane konsultavo klinikoje „Primum Estetica“. Didelį įspūdį paliko gydytojos kompetencija, modernus požiūris, naujų technologijų pritaikymas, nuoširdus bendravimas ir empatiškas požiūris į pacientą. Po konsultacijos sekė lytinių lūpų plastikos operacija, visa eiga buvo sklandi, galiu tik džiaugtis ir padėkoti. Gaila, kad tiek metų delsiau...Nuostabus darbas, ačiū labai.

Atsiliepimas paliktas pincetas.lt2024-04-23

Galbūt turite klausimų?

    Palikite savo kontaktus ir mes susisieksime su Jumis artimiausiu metu.

    Susipažinau su Privatumo politika