Su klinikos „Primum Estetica“ gydytoja dermatovenerologe Agne Bartkevičiūte kalbamės apie žmogaus papilomos viruso (ŽPV) sukeliamų odos darinių papilomų ir kondilomų paplitimą, jų poveikį kasdieniam gyvenimui bei šalinimo lazeriu ypatumus. Gydytoja pasidalino savo patirtimi ir atsakė į dažniausiai pacientams kylančius klausimus.
Ar šiandien papilomų ir kondilomų paplitimo problema yra aktuali?
Pirmiausia noriu paaiškinti, kad papilomos ir kondilomos – tai odos ir gleivinės dariniai, kuriuos sukelia žmogaus papilomos virusas (ŽPV). Šis virusas yra viena labiausiai lytiškai plintančių infekcijų. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, beveik 80 proc. suaugusių žmonių per gyvenimą susiduria su bent viena ŽPV forma. Tiek papilomos, tiek kondilomos plinta labai lengvai ir greitai, dažniausiai per tiesioginį kontaktą, lytinius santykius ar užkrėstus daiktus.
Nors tikslios statistikos apie papilomų ir kondilomų paplitimą nėra, iš savo patirties matau, kad vis daugiau žmonių kreipiasi dėl jų pašalinimo, o tai gali rodyti ne tik šių darinių paplitimą, bet ir didesnį dėmesį savo sveikatai.
Kaip šie dariniai veikia kasdienį gyvenimą ir kodėl svarbu juos šalinti?
Papilomos ir kondilomos sukelia nemažai nepatogumų kasdieniame gyvenime.
Papilomos, augančios ant kaklo, pažastyse ar kitose kūno vietose, gali būti nuolat pažeidžiamos drabužių, trinties ar skutimosi metu. Jos erzina ir gali sukelti diskomfortą. Kondilomos, atsirandančios tarpvietės srityje ant lytinių organų ar aplink išangę, taip pat gali sukelti psichologinį diskomfortą, nes yra matomos ir jaučiamos liečiant. Lytinių santykių metu jos net ima kraujuoti dėl trinties, sukelia skausmą. Be to, genitalinės kondilomos yra infekcijos šaltinis, todėl tampa pavojingos ir partneriui.
Kadangi šie dariniai plinta labai greitai, juos svarbu pašalinti ne tik dėl estetikos, bet ir siekiant išvengti tolesnio viruso plitimo.
Kokie yra pagrindiniai papilomų ir kondilomų šalinimo lazeriu privalumai?
Papilomų ir kondilomų šalinimas lazeriu yra vienas iš moderniausių ir saugiausių būdų. Procedūra yra greita, kadangi lazerio spindulys nutaikomas tik į patį darinį, nepažeidžiami aplinkiniai audiniai. Pasiekiami puikūs rezultatai, o daugeliu atvejų po procedūros nelieka jokių žymių.
Noriu pabrėžti, kad per vieną vizitą galima pašalinti ne vieną, o kelias dešimtis darinių. Procedūra atliekama vietiškai nuskausminus, todėl nesukelia nemalonių pojūčių, o gyja gana greitai.
Ar reikalingas specialus pasirengimas papilomų ar kondilomų šalinimo lazeriu procedūrai?
Norint užtikrinti saugią ir efektyvią procedūrą, pacientams rekomenduojame laikytis kelių svarbių taisyklių. Keturias savaites iki gydymo lazeriu reikėtų vengti tiesioginių saulės spindulių ir nesilankyti soliariume, kad oda nebūtų per daug pažeista. Jei vartojate kraują skystinančius vaistus, būtina nutraukti jų vartojimą likus trims dienoms iki procedūros.
Atėjo ruduo, o tai yra itin tinkamas laikas atlikti lazerines procedūras, nes su kiekviena diena mažėja tiesioginių saulės spindulių ir tampa lengviau apsaugoti gydytas odos vietas.
Jei ketinama šalinti kondilomas, dieną prieš arba procedūros dieną reikėtų nuskusti plaukelius toje vietoje, kur bus atliekama procedūra.
Ar sudėtingas poprocedūrinis laikotarpis?
Kad būtų užtikrintas greitas ir sklandus gijimas, reikia pasirūpinti tomis odos ar gleivinės vietomis, kur buvo pašalinti dariniai. Įprastai po procedūros 5–7 dienas du kartus per dieną reikia naudoti gydytojo paskirtą antibakterinį tepalą.
Procedūros dieną rekomenduojama gydytos vietos nešlapinti, nekasyti ir netrinti, kad netrukdytumėte odai gyti.
Veido srityje oda dažniausiai atsistato per 5–7 dienas, tačiau kitose kūno vietose gijimas gali užtrukti iki 10–16 dienų. Labai svarbu lazeriu gydytas vietas bent du mėnesius saugoti nuo tiesioginių saulės spindulių ir naudoti kremą su aukšto lygio apsauga nuo UV spindulių (SPF 50+).
Ar papilomos ir kondilomos gali ataugti po lazerio procedūros?
Taip, kartais jos gali ataugti, ypač jei žmogaus imuninė sistema yra nusilpusi arba organizmas vis dar kovoja su ŽPV. Tokiais atvejais procedūrą tenka pakartoti. Svarbu stebėti, ar dariniai neatsiranda iš naujo, ir laiku kreiptis į specialistą, kad būtų užkirstas kelias tolesniam jų plitimui.
Kodėl svarbu neatidėlioti papilomų ar kondilomų šalinimo ir kuo greičiau kreiptis į specialistus?
Rūpinimasis savo sveikata yra ne tik atsakomybė prieš save, bet ir prieš artimuosius. Laiku pašalinę papilomas ar kondilomas, ne tik išsprendžiame estetinį diskomfortą, bet ir apsaugome artimus žmones nuo galimo užkrėtimo. Kiekvienas žingsnis sveikesnės ir švaresnės odos link – tai investicija į savo gerovę. Raginu pasirūpinti savo sveikata ir jaustis užtikrintai tiek dėl savęs, tiek dėl artimųjų. Juk geriausia dovana, kurią galime suteikti sau ir kitiems, yra sveikata.