I-V 10:00-19:00, VI 11:00-18:00

Tatuiruočių fenomenas: mada, saviraiška ar grėsmė sveikatai?

Autorius Vytautas Paulius Rasokaitis

Akį traukiantys piešiniai ant kūno – margaspalviai drakonai, grafiniai ornamentai ar įmantrūs, svarbius gyvenimo įvykius pažymintys užrašai – jau nebestebinantis reiškinys. Žmonių, norinčių tokiu būdu įprasminti identitetą vis daugėja, juolab kad daugėja ir tatuiruočių atlikimo technikų bei stilių.

Dažai patenka ir į kraujotaką

Pasak klinikos „Primum Estetica“ gydytojos dermatovenerologės Agnės Bartkevičiūtės, tatuiruočių dažai patenka į kraujotaką.

„Adatėlių gylis svyruoja nuo 1,5 mm iki 2 mm. Tatuiruotės dažo daleles, patekusias į papilinę dermą, atpažįsta odos imuninės ląstelės – vadinamieji makrofagai. Jie migruoja į vietinius limfmazgius ir pateikia galimą alergeną subrendusiems T limfocitams, anksčiau neturėjusiems kontakto su antigenu, šiuo atveju – dažu. Tuomet formuojami specifiniai ir atminties T limfocitai, kurie cirkuliuoja sisteminėje kraujotakoje ir limfoje. Dėl to galimos alerginės reakcijos ar kiti susirgimai, kai kartu su tatuiruotės rašalu patenka tam tikri mikroorganizmai“, – pasakoja gyd. A. Bartkevičiūtė.

Gydytoja priduria, jog įdomu yra tai, kad nuolatinės tatuiruotės neturi reikšmingos įtakos odos homeostazei, palyginti su netatuiruota oda. Pastebėtas tik temperatūros ir eritemos sumažėjimas. Gydytojos teigimu, po adatos mikrotraumų atliekant tatuiruotę pastebimas odos barjero sutrikimas, kuris savaime greitai praeina. Nuolatinės tatuiruotės neturi didelės įtakos odos barjerinei funkcijai.

Gyd. A. Bartkevičiūtė pasakoja, jog tatuiruotės atlikimo metu oda yra mechaniškai traumuojama, todėl ir atlikimo procesas privalo būti itin sterilus, kitu atveju galimos odos infekcijos ir kitos komplikacijos.

„Pirmiausiai išskirčiau galimas alergines reakcijas. Dažniausiai alergines reakcijas odoje sukelia raudoni, žali, geltoni ir mėlyni dažai, kuriuos įvedus gali atsirasti iritacinis ar alerginis kontaktinis dermatitas. Jis tatuiruotės vietoje pasireiškia niežtinčiu bėrimu, kuris gali atsirasti iš karto po atlikimo ar praėjus tam tikram laikui“, – rašalo poveikį odai paaiškina dermatovenerologė.

Taip pat gydytoja ragina atkreipti dėmesį ir į hepatito B ir C virusus, kurie tatuiruotės atlikimo metu dėl užkrėstu krauju užterštos įrangos patenka į kraujotaką ir pažeidžia kepenis ir kitus organus. Specialistė pasakoja, kad pasitaiko atvejų, kai tatuiruotės atlikimo vietoje formuojasi lėtinis uždegimas ir atsiranda kieta plokštelė, kitaip vadinama granuloma, o dar rečiau tatuiruotės vietoje atsiranda keloidiniai randai.

Dažų sudėtyje – suodžiai ir metalų junginiai

Tatuiruotėms naudojami dažai daugiausiai yra netirpūs arba pusiau tirpūs pigmentai. O naudojamuose tatuiruočių rašaluose kartu su vandeniu dar yra pridedama ir izopropilo alkoholio mišinio bei kitų junginių.

„Juodieji pigmentai yra gaunami iš suodžių. Kai kuriuose dažuose yra daug organinių pigmentų, kurie naudojami kartu su metalais rašalo kompozicijai gauti. Tatuiruočių rašaluose gali būti įvairių koncentracijų policiklinių aromatinių angliavandenilių, kurie yra mutageniški ir gali kelti kitą pavojų odos sveikatai, pavyzdžiui, gali atsirasti jautrumas šviesai, odos pakilimas, jos niežėjimas“, – pasakoja gyd. A. Bartkevičiūtė.
Taip pat ji pamini, kad tatuiruočių rašalo gamintojai nėra įpareigojami atskleisti tikslių rašalo produktų sudedamųjų dalių ar cheminės sudėties. Todėl ši tema, pasak pašnekovės, išlieka aktuali. Be to, atliekama nemažai klinikinių tyrimų apie tatuiruočių rašalo poveikį odai ir bendrai organizmui.

Komentaras. Lietuvos psichiatrų asociacijos ir Rytų Europos egzistencinės terapijos asociacijos narė ir klinikos „Sajemed“ gydytoja psichiatrė psichoterapeutė Aušra Bagdonaitė:

-Gydytoja, dėl kokių psichologinių priežasčių, jūsų nuomone, žmonės net skausmingos procedūros atlikimo nepaisydami, ryžtasi darytis tatuiruotę?

-Kiekvienas atranda asmeninį motyvą, kodėl jam norisi aplankyti tatuiruočių meistrą. Vieniems tai gali būti meno, grožio, mados, protesto, saviraiškos priemonė, kitiems – jos pasakoja asmeninę istoriją. Treti tatuiruotėmis slepia odos defektus: randus, nudegimus, kūno dalių asimetriją, „patobulina netobulą kūną“. Dar kitiems tatuiruotė yra būdas pritraukti į save dėmesį, išsiskirti iš kitų. O kartais, tai – tarsi apsauginis talismanas, kuriuo tikima, esą jis prisideda prie sėkmės, meilės ar pinigų pritraukimo, taip tarsi mažinant atsakomybę už savo gyvenimą ir pasirinkimus…

Ir kaži, ar pavyks suminėti visas priežastis. Svarbiau, manau, yra akcentuoti, kad priimant tokį sprendimą reikia skirti sau laiko, suvokti ir įsisąmoninti savąjį „kodėl“. O tada dar pasvarstyti, ar tatuiruotė su ja lydinčia kaina, yra pats geriausias atsakymas į savąjį „kodėl“, o gal yra kitų būdų?

Mano nuomone, kitų būdų tikrai visada yra, ženkliai geresnių, efektyvesnių ir laiko perspektyvoje labiau pasiteisinančių. Tik svarbu juos atrasti vienam pačiam, su artimųjų ar su specialisto pagalba. Kartais tenka išgirsti atsakymus: „Ai, tai buvo akimirksnio impulsas“, „tiesiog taip sau pasidariau“. Ir tada kyla klausimas, ar užrašas ant kūno visam gyvenimui tikrai ta kaina, kurią norisi sumokėti.

-Ar tatuiruotės gali „tušuoti“ vidinį skausmą, psichologinę traumą, ar kitus jautrius bei skaudžius žmogaus patyrimus?

-Taip, tatuiruotės gali kalbėti apie vidinį skausmą, intymias, sunkias patirtis. Neretai taip ir girdžiu sakant: „Tai tarsi tam tikras vidinio skausmo numalšinimas, skausmas patiriamas atlikimo metu – menkniekis, palyginti su vidiniu skausmu, o vidinis skausmas, tuo metu atlėgsta.“

Man norėtųsi atkreipti dėmesį, kad apie vidinį skausmą ir sunkias patirtis taip pat galima kalbėti, pasirinkus asmenį ar asmenis, kuriems savo rūpesčius patikėsite.

Neretai sutinku žmonių, kurie slepia tatuiruotes po drabužiais bei kitomis priemonėmis. Jie daug atiduotų, kad tų žymių ant kūno neliktų nė pėdsako, deja… Esu tikra, kad yra daug įvairių saviraiškos būdų, nepaliekančių žymių ant kūno visam gyvenimui, vienas jų – kalbėti.

Suprantu, kad nėra paprasta surasti tokius žmones, kurie klausysis, išgirs, supras, priims, tačiau vis dėlto verta bandyti, su specialistų pagalba – taip pat.

Pasidalinkite socialiniuose tinkluose

Esu labai dėkinga gyd. Agnei, kuri pašalino apgamą nuo mano kaktos. Neįtikėtina, kad po tiek metų jis manęs nebeerzina, kai pažvelgiu į veidrodį. Labai džiaugiuosi rezultatu. Darinio pašalinimo vieta greitai gyja. Žinau, kad po kurio laiko rezultatas bus dar geresnis. Ačiū labai!

Aušra S. 2023-06-15

Noriu padėkoti dr. Daivai Bartkevičienei ir visam klinikos „Primum Estetica“ kolektyvui. Dėkoju už malonų bendravimą, šiltą atmosferą ir puikų savo darbo išmanymą. P.S. Man labai patiko jaukus klinikos interjeras su žydrais ir auksiniais akcentais!

M. D. 2023-09-18

Esu labai patenkinta gyd. Agnės Bartkevičiūtės darbu. Gydytoja lazeriu pašalino riebalų sankaupas prie nosies. Jau praėjo daugiau nei 6 mėn. ir matau, kad riebalai neketina ataugti ir, kas svarbiausia, neįžiūriu jokių randų! Labai džiaugiuosi atlikto gydymo rezultatais. Ačiū dar kartą, gydytoja!

Onutė M.2023-09-26

Esu labai patenkinta po labioplastikos operacijos. Daktarė Daiva nuostabi, ji tikra profesionalė su neabejotinu menininkės talentu, nes sukūrė stebuklą! Rezultatas viršijo visus mano lūkesčius, nuostabus jausmas, kai nebereikia gėdintis savo kūno... Daktare, dar kartą dėkoju už sugrąžintą gyvenimo džiaugsmą!

B. J. 2023-10-11

Docentė yra specialistė iš didžiosios raidės. Lankausi pas šią gydytoją jau kelis metus ir esu pati laimingiausia, kad ji mane globoja. Paskutinis mano pačios apleistas atvejis paskatino mane parašyti patį geriausią atsiliepimą. Paskaičiau kai kuriuos anksčiau rašytus atsiliepimus, atrodo, kad ne apie šį žmogų rašote. Daktare, aš ir mano vyras esame Jums labai dėkingi, Jūs esate tikra gydytoja, tikra savo srities ekspertė, kuri nuramina, paaiškina, pas Jus lankantis atsiranda saugumo, pasitikėjimo jausmas, atsirado tikėjimas, kad viskas bus gerai. Labai dėkoju ir tikrai visoms rekomenduoju lankytis būtent pas dr. Daivą.

Atsiliepimas paliktas pincetas.lt2023-12-11

Nuostabi gydytoja specialistė, išklausanti, suprantanti, atsidavus savo darbui ir tiksliai nustato esamas problemas, bei skiria tinkamą gydymą. Džiaugiuosi, jog daugiau nebereikės blaškytis ir ieškoti kas galėtų padėti, nes Agnė tikra savo srities specialistė, rekomendacijos 100%.

Atsiliepimas paliktas pincetas.lt2023-12-21

Dariausi pas gydytoją lytinių lūpų putlinimą. Labai patenkinta rezultatu. Bendravo profesionaliai, maloniai, laiko skyrė tiek, kiek reikėjo, atsakė į visus klausimus. Jei reikės panašios procedūros ateityje, eisiu tik pa šią gydytoją, nes pasitikiu.

Atsiliepimas paliktas pincetas.lt2024-01-12

Labai kompetentinga savo srities specialistė: ilgus metus kamavusią odos problemą diagnozavo greitai, pritaikė gydymą, kuris buvo veiksmingas. Negana to, Agnė labai kruopšti, atidi, maloni, empatiška gydytoja. Vizitai buvo be jokios baimės ir įtampos, gydytojai stebėtinai kantriai aiškinant ir padrąsinant :) Man, kaip pacientei, buvo didelis laimėjimas atsikratyti odos problemų ir iš naujo džiaugtis gyvenimu. Didžiausios rekomendacijos.

Atsiliepimas paliktas pincetas.lt2024-01-12

Esu be galo dėkinga gydytojai Agnei už jos profesionalų ir šiltą bendravimą, mano odos problemos priežasčių paaiškinimą, gydymo paskyrimą, nuostabią gydymo rekomendacijų surašymo tvarką ir pasiektą rezultatą. Kreipiausi dėl užleistų veido rožinės bėrimų, kurie mane kankino jau 2 metus, dėl kurių teko atsisakyti socialinio gyvenimo. Į gydytoją kreipiausi sausio mėnesį, kai veido odos būklė buvo „baisi“. Gydytoja man paaiškino tokios būklės priežastis, paskyrė gydymą, tvarkingai surašė ir paaiškino kiekvieną gydymo detalę. Taip tvarkingai surašytų gydymo rekomendacijų dar nebuvau mačiusi. Kiekvieno kontrolinio vizito pas gydytoją metu buvo laikomasi tokios pat tvarkos. Laikiausi kiekvienos gydytojos rekomendacijos ir per pora mėnesių pavyko visiškai atsikratyti bėrimų veide. Todėl negaliu neparašyti atsiliepimo. Esu labai dėkinga, kad patekau būtent pas gyd. Agnę. Sėkmės Jums didžiausios!

Atsiliepimas paliktas pincetas.lt2024-04-23

Daktarė Daiva Bartkevičienė mane konsultavo klinikoje „Primum Estetica“. Didelį įspūdį paliko gydytojos kompetencija, modernus požiūris, naujų technologijų pritaikymas, nuoširdus bendravimas ir empatiškas požiūris į pacientą. Po konsultacijos sekė lytinių lūpų plastikos operacija, visa eiga buvo sklandi, galiu tik džiaugtis ir padėkoti. Gaila, kad tiek metų delsiau...Nuostabus darbas, ačiū labai.

Atsiliepimas paliktas pincetas.lt2024-04-23

Galbūt turite klausimų?

    Palikite savo kontaktus ir mes susisieksime su Jumis artimiausiu metu.

    Susipažinau su Privatumo politika